Prečo piť čaj? Týchto 7 dôvodov Vás presvedčí

Prečo piť čaj? Týchto 7 dôvodov Vás presvedčí

Čaj je jeden z mála potravín, ktorý je prospešný prakticky pre všetkých. My Vám poradíme, kedy je čaj najlepšie piť a ktorý z nich má aké priaznivé účinky na Vaše zdravie.

Pri pití čaju očakávame s každou vypitou šálkou nielen plnú chuť a vôňu, ale aj pôžitok a relaxáciu. Každý ho má rád inak. Niekto miluje čaj s medom a citrónom, iní ho pijú s cukrom, alebo dokonca s mliekom. Sú však aj takí, ktorí ho milujú čistý bez ochutenia. Určite je veľa ľudí, ktorí si nevedia predstaviť deň bez svojho obľúbeného čaju. 

Čaj je jeden z mála potravín, ktorý je prospešný prakticky pre všetkých. Samozrejme dôležitý je nielen výber, ale aj jeho samotná príprava. Vďaka priaznivým zdravotným účinkom je dnes tento nápoj bežnou súčasťou nášho každodenného života. Nemali by ste ho však piť neustále a používať ho ako náhradu čistej vody, pretože to môže byť veľmi nebezpečné, najmä pre pacientov s hypertenziou. Pozor aj na pitie niektorých čajov na lačný žalúdok, pretože sa môžu tvoriť kyseliny”, vysvetľuje výživová poradkyňa NUTRI FOOD PLAN, Ing. Miriam Varšová

PODĽA ČOHO SI ČAJ VYBERAŤ? 

Málokto vie, že čaje pochádzajú z rovnakej rastliny čajovníka čínskeho /Camellia sinensis/, napriek tomu rozlišujeme nespočetné množstvo druhov. Rozdiely v jednotlivých typoch a kategóriách čaju sú spôsobené spracovaním, zemepisnou oblasťou, z ktorej čaj pochádza a taktiež kvalitou a druhom materiálu použitého na výrobu takéhoto čaju. Čaj obsahuje okrem teínu aj množstvo antioxidantov a asi 130 druhov rôznych chemických látok, ktoré posilňujú imunitný systém organizmu. Každý druh čaju iným spôsobom vplýva na naše zdravie.

„Kofeín v čaji sa nazýva aj teín. Podľa chemického zloženia je kofeín a teín identický. Rozdiel je však v účinkoch. Teín, teda kofeín v čaji a kofeín v káve sa viažu na odlišné molekuly, takže psychoaktívne látky sa uvoľňujú rozdielne. Kofeín v káve sa viaže na kyselinu chlorogenovú, a už pri kontakte so žalúdočnými kyselinami začína pôsobiť. Teín v čaji sa viaže na polyfenoly, ktoré pôsobia až v črevách. Nástup účinku je postupný a pomalší. Preto sa pri pití čaju človek môže cítiť kľudnejšie a pokojnejšie”, dopĺňa Ing. Miriam Varšová

KTORÉ ČAJE SÚ PRE NAŠE TELO NAJZDRAVŠIE? 

Podľa výživovej poradkyne Ing. Miriam Varšovej sú najzdravšie zelené a biele čaje. Tie sa vyrábajú z mladých listov čajovníka. Preto sú bohaté na prospešné látky a najmenej sa technologicky upravujú. „Biely čaj patrí medzi najzdravšie čaje, pretože puky obsahujú množstvo antioxidantov, napríklad katechíny a polyfenoly, ktoré posilňujú imunitný systém”, dodáva.

7 DÔVODOV, PREČO PIŤ ČAJ

  • Je celkom zrejmé, že čaj podporuje dlhovekosť. Od nepamäti považujú Číňania čaj za základ dlhovekosti.
  • Pitie čaju prospieva celkovému zdraviu a pocitu pohody.
  • Čaj nás chráni pred stresom a chorobami. Je však dokázané, že niektoré jedinečné zložky čaju pôsobia v organizme na konkrétne miesta. Jeho priaznivé účinky na zdravie, sú popisované od ústnej dutiny až po trávenie.
  • Detoxikačné účinky antioxidantov z čaju podporujú regeneráciu a opravu buniek a chránia pokožku pred škodlivými voľnými radikálmi, pričom sa ukazuje, že môžu brániť vzniku rakoviny.
  • Hydratačné účinky – napriek obsahu kofeínu čaj pozostáva predovšetkým z vody.
  • Antimikrobiálne účinky – čaj je výborným prírodným zdrojom fluoridov, ktoré zabraňujú vzniku zubného kazu a zápachu ústnej dutiny zapríčinenému baktériami. Taktiež znižuje tvorbu zubného povlaku.
  • Predpokladá sa, že polyfenoly nachádzajúce sa vo všetkých typoch čaju znižujú riziko degeneratívnych ochorení, pretože chránia časti mozgu zodpovedné za učenie a pamäť a taktiež zlepšujú kognitívnu výkonnosť mozgu. Flavonoidy čaju chránia aj srdce pred kardiovaskulárnym ochorením.

ZELENÝ, ČIERNY ALEBO BYLINKOVÝ? 

Konzumáciou zeleného čaju si zvyšujeme schopnosť koncentrácie, bdelosti a dodávame telu energiu. Takisto nám pomáha pri chudnutí. Významne môže znížiť riziko vysokého krvného tlaku. Ukazuje sa, že má výrazné protirakovinové účinky, ale pomáha aj pri úzkosti a depresii.

Čierny čaj pomáha znižovať celkový cholesterol, vplyvom na triglyceridy a LDL “zlý“ cholesterol. Je možné aj jeho preventívne pôsobenie v rámci znižovania výskytu cievnej mozgovej príhody, či infarktu myokardu. Pitie čierneho čaju nám pomáha pri trávení, a to tým, že upokojuje žalúdok a črevá, pomáha predchádzať žalúdočným kŕčom. Posilňuje imunitný systém a pomáha bojovať organizmu s vírusmi. Čierny čaj nám dodá energiu, zlepší koncentráciu a výkonnosť. Jeho účinky sú tak úžasné, že sú indície jeho preventívneho pôsobenia proti cukrovke. Vďaka obsahu polyfenolov a katechínov sú mu pripisované protirakovinové účinky.

Oolong sa odporúča ako digestívum po jedle.

Pu´erh je mimoriadne vhodný na trávenie s probiotickými účinkami, ktoré podporujú trávenie a stimulujú imunitný systém, taktiež sa predpokladá, že podporuje spaľovanie tukov.

Nesmieme zabúdať ani na u nás obľúbené bylinkové čaje, ktoré majú liečivé účinky.

  • Zázvorový čaj – korenisto-pikantný čaj, výborný na liečbu prechladnutia. Je silným stimulátorom pre imunitný systém. Obľúbený je najmä v kombinácii s citrónom a medom.
  • Žihľavový čaj sa všeobecne používa pri anémii, artritíde, ale aj pri vysokom krvnom tlaku, padaní vlasov či na zlepšenie pokožky.
  • Harmančekový čaj je dobrým liekom na žalúdok, avšak svojimi upokojujúcimi účinkami vie navodiť aj dobrý spánok.
  • Mätový čaj zlepšuje trávenie, znižuje plynatosť, potláča hnačku i vracanie a pomáha aj pri bolestiach hlavy, alebo herpesoch. 
  • Medovkový čaj – pomáha pri migréne, upokojí pri strese.
  • Ginkgo čaj podporuje ľudskú pamäť a dobre prekrvuje cievy organizmu. 

PRE KOHO JE ČAJ ŠKODLIVÝ? 

Napriek nepopierateľným výhodám nápoja môže byť pre niektorých ľudí zelený čaj mierne škodlivý. Ľudia trpiaci gastritídou, hypertenziou, pankreatitídou a nervovou vzrušivosťou by sa mu mali radšej vyhnúť. Samozrejme, záleží to aj od zloženia a typu zeleného čaju.

ING. MIRIAM VARŠOVÁ, Poradňa NUTRI FOOD PLAN, Spišská Nová Ves

„Zelený čaj je najlepšie piť v prvej štvrtine časti dňa. Obsah kofeínu v čaji Vám dodá vitalitu, pomôže prebudiť a zaistí energiu na celý deň. Z toho istého dôvodu je ale veľmi nežiaduce ho používať večer pred spaním a v noci, pretože po ňom ťažšie zaspíte. Večer máme uprednostniť bylinkové čaje s upokojujúcim účinkom ako je napr. ľubovník, medovka, či harmanček.”

Pridaj komentár

Pripojte sa k nášmu newsletteru

Nepremeškajte exkluzívny prístup k novinkám, súťažiam alebo akciám. Prihláste sa!

Produkt pridaný medzi obľúbené
Produkt je už v zozname obľúbených
Odstránené z obľúbených produktov

Nákupný košík

zavrieť